Spring Digital Cover story
Miks sa läksid nii vara?
Karl Hendrik Rattus
Peale oma gümnaasiumi lõputööd, kus ma olin kujutanud kolme Eesti kõige tuntumat kirjanikku, tahtsin ma sarnaseid töid tulevikus veel teha. See võimalus avanes, kui me pidime kompositsiooni kursusel mingit seeriat oma visandiplokis kujutama. Ma ei teadnud kohe, keda ma võiksin kujutada. Inspiratsiooni sain ma oma sõbrast, Brandonist, kes suri eelmise aasta juulis. Ta oli kohe saamas 20 ning kogu elu oli tal veel ees – tõotav tulevik räpparina Eesti muusikamaastikul ja hea näitleja, kes suutis oma esitlusega panna vaataja nii naerma kui nutma. Kahjuks jättis ta maha hulganisti murtuid südameid ning mõtteid, mis oleks saanud siis, kui ta ei oleks meie hulgast lahkunud. Mida ta oleks jõudnud oma elus veel saavutada? Tänu Brandonile teadsin ma, mis mu seeriaks saab. Käesolevas visandiplokis otsustasin ma kujutada neid tuntuid kultuuritegelasi, kes nagu Brandon, liiga noorelt meie seast lahkusid. Kõik inimesed, peale Brandoni, kes siin on kujutatud, surid oma 20ndates eluaastates.
Karl Hendrik Rattus
Segatehnika
2019 - 2020
Surm on mind ennastki mõnda aega paelunud. Enesetapp, -hävitus ja depressioon on aastatega noorte seas aina kasvanud ning see on tegelikult suur probleem meie ühiskonnas. Võib öelda, et see on isegi populaarseks saanud, kuna kõikjal meedias räägitakse sellest. Muusikud laulavad ja filmid räägivad sellest. Seda justkui ülistatakse. Samas ei ole selles midagi lahedat või ilusat. Igal inimesel, keda ma siin olen kujutanud, oli probleeme. Olgu see siis narkosõltuvus, paranoia, depressioon jne.
Karl Hendrik Rattus
Segatehnika
2019 - 2020
See on omamoodi kurb, sest igaüks nendest oli mingil viisil oma valdkonnas andekas. Olgu see siis Jean-Michel Basquiat, kes erines teistest kunstnikest oma stiili poolest. Heath Ledger, kes kompas piire näitlejakunstis ning võttis riske, et oma tööga rahul olla. Või Kurt Cobain, kes oma bändiga, Nirvana, muutis rokkmuusika ajalugu. Enamus nendest inimestest siin on aja möödudes ikoonideks saanud. Neid ülistatakse nagu Jeesus Kristust ning mõeldakse juurde huvitavaid lugusid, et teha selle inimese elu veelgi värvilisemaks, kui see juba oli. Samuti olen ka mina igaühest siin mingil ajal vaimustuses olnud. Ma olen uurinud kõigi elulugusid. See on ka üks peamisi põhjusi, miks ma valisin välja just need tegelased: sest ma teadsin nendest kõige rohkem ja nende elulood suutsid mind liigutada. Ma usun, et kui kõik need inimesed oleksid elanud kauem, siis nad oleksid suutnud veelgi rohkem korda saata ja oma elu ning loominguga meid kõiki rõõmustada.
Käesolevad tööd tegin ma segatehnikas, enamasti võttes inspiratsiooni kolaažikunstist. Kõik need tööd on samuti ka sümbolistlikud. Igal pildil olen ma püüdnud välja tuua seda inimest iseloomustanud tegurid ning püüdnud seda läbi piltide ja värvide näidata. Paberi suurus mind natuke piiras selles, et ma ei saanud väga detailseks minna. Kuid lõpptulemusena võin öelda, et ma olen oma töödega enamasti rahul.
Karl Hendrik Rattus
Segatehnika
2019 - 2020
2019. aasta lõpus suri mul teine sõber, Marten, kellele ma samuti olen pühendanud ühe lehe oma visandiplokis. Tema surm oli suur vapustus ja ma ei ole siiamaani sellest üle saanud. Ma jään teda igatsema.
Käesolev visandiplokk on pühendatud Brandonile, Martenile ja kõigile neile, kes meie seast liiga vara lahkusid.
Read more